piątek, 1 czerwca 2012

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to święto obchodzone od wielu lat, a dokładniej rzecz ujmując od roku 1924, kiedy to w Genewie została uchwalona Deklaracja Praw Dziecka (tzw. deklaracja genewska). Było to wydarzenie wielkiej wagi, na które czekało wiele osób. Uchwałę ustanowiła Liga Narodów (do której należeli przedstawiciele z ponad pięćdziesięciu krajów świata), wniosek natomiast został wysunięty przez Międzynarodowy Związek Pomocy Dzieciom, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom mieszkającym na całym globie ziemskim.
Trzeba zaznaczyć, że ważny jest rok 1952, kiedy to Dzień Dziecka został oficjalnie zatwierdzony i wprowadzony na stałe do kalendarza. Mimo wszystko święto dzieci już wcześniej było ważnym wydarzeniem w wielu krajach, m.in.: w Chinach (gdzie obchodzone jest od roku 1926). Od roku 1953 w akcję włączyła się Organizacja Narodów Zjednoczonych.
W 1959 padły pamiętne słowa: „Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają, że ciążą na nich, bez względu na rasę, narodowość i wyznanie – wyspecyfikowane następnie obowiązki”. Jest to zdanie, które wywarło znaczący wpływ na umysły wielu dorosłych.
Konkretny kształt świętu dziecka nadała Konwencja o Prawach Dziecka z roku 1989, przyczyniając się tym samym do polepszenia pozycji najmłodszych wobec prawa.
Dzień Dziecka to święto obchodzone na całym świecie, jednak niekoniecznie w tym samym dniu. W krajach słowiańskich (a dokładniej rzecz ujmując w krajach byłego bloku socjalistycznego), takich jak: Polska, Czechy, Rosja czy Słowacja, święto dzieci obchodzi się co roku 1 czerwca. W Japonii Dzień Dziecka obchodzony jest w dwa dni – osobno bowiem mają swoje święto chłopcy a osobno dziewczęta: 5 maja to uroczysty dzień dla chłopców, natomiast 3 marca to uroczysty dzień dla dziewczynek. W większości jednak państw Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada, na pamiątkę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku.

 Czy w Polsce istnieje jakaś tradycja, którą kultywuje się w tym wyjątkowym dniu? Chyba nie ma czegoś takiego (np. w Japonii rodzice wywieszają na balkonach i masztach proporce przypominające kształtem karpie, w Polsce podobne działania nie mają miejsca). Chociaż gdyby dokładniej się nad tym zastanowić, trzeba by przyznać, że Dzień Dziecka to jeden z niewielu dni w roku, kiedy dzieci w całej Polsce mają chwilę odpoczynku od nauki, ponieważ nawet szkoły z okazji święta dzieci starają się zmienić swój codzienny „repertuar”. Nie ma wtedy kilkugodzinnych lekcji, a szkoła 1 czerwca staje się jednym wielkim placem zabaw: organizowane są gry i konkursy dla uczniów, różnego rodzaju festiwale, a najczęściej zawody sportowe. Dzięki takiej organizacji czasu, dzieci mogą odpocząć i zrelaksować się, jednocześnie nawiązując nowe znajomości.


Na ulicy Trybunalskiej
Mieszka sobie Staś Pytalski,
Co gdy tylko się obudzi,
Pytaniami dręczy ludzi.
W którym miejscu zaczyna się kula?
Co na deser gotują dla króla?
Ile kroków jest stąd do Powiśla?
O czym myślałby stół, gdyby myślał?
Czy lenistwo na łokcie się mierzy?
Skąd wiadomo, że Jurek to Jerzy?
Kto powiedział, że kury są głupie?
Ile much może zmieścić się w zupie?
Na co łysym potrzebna łysina?
Kto indykom guziki zapina?
Skąd się biorą bruneci na świecie?
Ile ważą dwa kleksy w kajecie?
Czy się wierzy niemowie na słowo?
Czy jaskółka potrafi być krową?
Dziadek już od roku siedzi
I obmyśla odpowiedzi,
Babka jakiś czas myślała,
Ale wkrótce osiwiała.
Matka wpadła w stan nerwowy
I musiała zażyć bromu,
Ojciec zaś poszedł po rozum do głowy
I kiedy powróci - nie wiadomo.


Super stronka z wierszami dla dzieci---http://wierszykidladzieci.pl/brzechwa/stas-pytalski.php

 

1 komentarz:

  1. Ładnie napisane. I polecana stronka z wierszykami tez super. Dzięki.

    OdpowiedzUsuń

Drukuj

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...